Ranskan avoimiin saadaan yllätysvoittaja

Yli kaksi vuotta kestänyt putki on ohi. Tenniksen Ranskan avoimien miesten kaksinpeliturnauksen voittaa joku muu pelaaja kuin Carlos Alcaraz tai Jannik Sinner.

Vuoden 2024 Australian avoimista lähtien jokaisen Grand Slam -turnauksen miesten kaksinpelin on vienyt nimiinsä joko Alcaraz tai Sinner. He ovat koonneet yhteensä yhdeksän perättäistä mestaruutta.

Ulkona voittotaistelusta on myös konkari Novak Djokovic. Hänen viimeisin Major-tittelinsä tuli US Openissa vuonna 2023. Mitä suurnimille oikein tapahtui?

Carlos Alcaraz ei lähtenyt Roland Garrosille ensinkään. Hän kärsii loukkaantumisesta, ja väliin jää tänä vuonna myös Wimbledon.

Jannik Sinner oli ylivertainen ennakkosuosikki Roland Garrosilla, mutta tie nousi pystyyn jo toisella kierroksella. Italialainen ei kestänyt paahtavaa hellettä, ja kaksi ensimmäistä erää voitettuaan taipui Juan Manuel Cerundololle viidessä setissä.

Novak Djokovicilla oli kaikki mahdollisuudet palata Grand Slam -turnausvoittajaksi. Joao Fonseca oli kuitenkin toista mieltä ja kaatoi serbiveteraanin viidessä erässä.

Ranskan avoimien suosikit nyt

Alexander Zverev on kytännyt tenniksen terävimmän kärjen takana jo vuosia. Nyt ensimmäinen Grand Slam -turnausvoitto on lähempänä kuin koskaan – varsinkin kun saksalainen tunnetaan hyvänä massakenttäpelaajana.

Casper Ruud on pelannut kaksi kertaa Ranskan avoimien loppuottelussa, mikä kertoo olennaisen norjalaisen massataidoista. Djokovicin kaatanut Fonseca on seuraava haaste.

Rafael Jodar on tenniksen kuumin nuori pelaaja juuri nyt. Hän antoi näytteen henkisestä kantistaan lyömällä kokeneen Pablo Carreno Bustan viiden erän taistelussa sunnuntaina. Superkiinnostava puolivälierä Zvereviä vastaan edessä.

Juan Manuel Cerundolo, 24, ei ollut saanut Grand Slam -kentillä mitään aikaiseksi ennen tämän vuoden Ranskan avoimia. Sinner-voitostakaan ei sovi ylpeillä, sillä se tuli toimintakykynsä menettäneestä vastustajasta. Iso näytön paikka neljännesvälierissä.

Flavio Cobolli on edennyt Wimbledonissa parhaimmillaan kahdeksan parhaan joukkoon, ja Ranskan avoimissa hän pelaa nyt paremmin kuin koskaan aikaisemmin. Kolme ATP-tason titteliä vyöllä.

Matteo Berrettini on Roland Garrosin musta hevonen. Italialainen nousi tennispelaajien kärkikastiin vuosikymmenen alkupuolella, mutta loukkaantumiset astuivat kuvaan. Nyt Berrettini tekee uutta tulemista, ja Cerundolo-ottelu on hieno tilaisuus vahvistaa jalanjälkeä.