Nadal lopettaa, aikakausi päättyy

Rafael Nadalin ura tenniksen ATP-kiertueella on ohi. Ammattilaisuran on määrä päättyä lopullisesti Davis Cupin pudotuspeleihin 2024.

Nadal, 38, ilmoitti asiasta itse sosiaalisessa mediassa. Espanjalaisen päätös ei tule yllätyksenä, sillä monien vaivojen vuoksi viime vuodet ovat olleet hankalia.

– Tulin ilmoittamaan, että lopetan ammattilaistenniksen, Nadal kertoi.

– Realiteetti on se, että viime vuodet, varsinkin kaksi viimeisintä, ovat olleet vaikeita. En ole pystynyt pelaamaan ilman rajoitteita.

View this post on Instagram

A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)

Kaudella 2024 Nadal on pelannut vain 19 ottelua. Viimeisimmät ATP-tason turnausvoitot ovat vuodelta 2022.

Espanja aloitti Davis Cupin lopputurnauksen 2024 etenemällä jatkoon alkulohkosta. Maailman kahdeksan parasta maajoukkuetta iskevät Davis Cupin mestaruudesta pudotuspeleissä, jotka alkavat 19. marraskuuta.

Nadal, 22 Grand Slam -tittelin mies

Nadal (s. 3.6.1986) on yksi kaikkien aikojen tennispelaajista. Hänet tunnetaan ”massakenttien kuninkaana”, koska hän on voittanut maailman tärkeimmän massaturnauksen, Ranskan avoimet, 14 kertaa.

Kukaan muu tennispelaaja ei ole voittanut samaa Grand Slam -turnausta yhtä monta kertaa.

Nadal voitti kaksinpelissä yhteensä 22 Grand Slam -titteliä. Ranskan avoimien mestaruuksien lisäksi tuli neljä mestaruutta US Openissa, kaksi Wimbledonissa ja kaksi Australian avoimissa. Enemmän Grand Slam -turnausmestaruuksia on vain Novak Djokovicilla (24).

ATP-tason mestaruuksia Nadal keräsi 92 kappaletta. Lisäksi hän saavutti 11 ATP-turnausvoittoa nelinpelissä. Tenniksen maailmanlistalla Nadal nousi ykköseksi ensimmäisen kerran elokuussa 2008.

Nadal menestyi myös olympialaisissa. Hän voitti kaksinpelin olympiakultaa 2008 sekä Marc Lopezin parina nelinpelin olympiakultaa 2016.

Suomen kaikkien aikojen tennispelaaja Jarkko Nieminen kohtasi Nadalin ATP-tasolla kahdeksan kertaa ja hävisi otteluista jokaisen. Emil Ruusuvuori puolestaan hävisi Rafalle vuonna 2022 Melbournessa.

Nadal, Djokovic ja Roger Federer muodostivat vuosien ajan kolmen suuren koplan, joka hallitsi tenniskenttiä. Ajoittain, Andy Murrayn parhaina vuosina, puhuttiin myös suuresta nelikosta. Näistä neljästä pelaajasta vain Djokovic on jatkamassa uraansa.

Djokovic on tuloksellisesti menestynein miespelaaja, mutta Nadal ja Federer vetävät huomattavasti pidemmät korret persoonallisuudessa ja valovoimassa. Nadal keräsi urallaan miljoonia ihailijoita peliesityksillään ja vähintään yhtä monta sympaattisella olemuksellaan. Rafa pelasi aina tinkimättömän keskittyneesti. Lisäksi hän jaksoi jatkuvasti osoittaa kunnioitusta niin vastustajille, yleisölle kuin muille sidosryhmille.

Vaikka Djokovic (todennäköisesti) jatkaakin uraansa, Nadalin siirtyminen sivuun merkitsee yhden aikakauden loppua. Viimeistään nyt koittaa Carlos Alcarazin, Jannik Sinnerin, Holger Runen ja Ben Sheltonin kaltaisten uuden sukupolven pelaajien vuoro.