Goffin, 33, vireessä edelleen – ”Halusin näyttää tyttärelleni”

Kokenut tennispelaaja David Goffin osoittaa hyvää tuloskuntoa 33-vuotiaanakin. Belgialainen eteni kahdeksan parhaan joukkoon Masters-turnauksessa Shanghaissa.

Goffin ravisteli ennakkosuosikkiasetelmia jälleen keskiviikkona ja voitti Alexander Zverevin. Zverev oli sijoitettu kisassa toiseksi.

– Halusin näyttää tyttärelleni, että olen edelleen hyvä tennispelaaja. Vaikka hän ei ehkä vielä ymmärrä tennistä kovin paljon, toivottavasti hän seuraa otteluitani edes vähän, Goffin virnisteli.

– Kaikilla on joskus epävarmuutta omasta kunnostaan ja henkisestä tilastaan. Jos sitoutuminen ei ole sataprosenttista, huippuja vastaan on vaikea kisata. Tenniksen taso on niin korkea. Viime kuukausien ajan olen tehnyt todella ahkerasti töitä, joten ei ole yllätys, että pelaamisen taso palailee, pelimies lisäsi.

Goffin on ollut parhaimmillaan tenniksen maailmalistalla sijalla seitsemän. Viime vuosina hän on hakenut pelituntumaa haastajakiertueeltakin.

Shanghain ykkössijoitettu Jannik Sinner eteni ensimmäisenä välieriin. Hän voitti torstaina Daniil Medvedevin suoraan kahdessa erässä. Muut puolivälierät ovat Goffin-Fritz, Alcaraz-Machac ja Djokovic-Mensik.

Suomalaisille ei liiennyt Shanghaista menestystä. Harri Heliövaara ja hänen nelinpeliparinsa Henry Patten hävisivät heti ensimmäisessä ottelussaan parille Pavlasek-Rojer. Otto Virtanen (kuvassa yllä) puolestaan taipui kaksinpelin karsinnoissa.

Kulikova ja Hietaranta ITF-kentillä

Myös WTA-kiertueella käydään arvokasta turnausta: Wuhanissa on liossa 3,2 miljoonan dollarin suuruiset palkintorahat. Ensimmäiset varmistuneet puolivälierät ovat Gauff-Linette ja Aleksandrova-Wang.

Naisten maailmanlistalla korkeimmalle sijoitettu suomalaispelaaja Anastasia Kulikova (322) pelaa tällä viikolla ITF-turnausta Ranskassa. Hän on edennyt puolivälieriin, ja seuraava vastustaja on Selina Dal.

Laura Hietaranta (WTA-464) on kentällä ITF-kisassa Italiassa. Hän kohtaa seuraavaksi argentiinalaisen Carla Markusin.

Kuluvaan viikkoon lisäpuhtia tuo Suomen tennisliigan avaus. Ensimmäiset ottelut pelataan lauantaina.